To play, press and hold the enter key. To stop, release the enter key.

"אני ביאליק": יצירה קולנועית ישראלית ייחודית לחלוטין

walla         מאתמרט פרחומובסקי

עם הופעת אורח של לונדון וקירשנבאום וסיפור מטורלל על צאצא לא חוקי של המשורר הלאומי, "אני ביאליק" הוא לא סתם עוד מוקומנטרי – הוא מסע מרתק אל הגבול בין מציאות ודימיון."אני ביאליק", סרט פרינג' דל תקציב בבימויו של אביב טלמור, שיצא לאחרונה להקרנות בסינמטקים ברחבי הארץ, הוא מעל לכל יצירה קולנועית ייחודית, שהייתה כנראה מתקשה להיווצר במסגרת מיינסטרים קולנועי כלשהו. כמה שנים טובות לקח לטלמור להשלים את הסרט הזה, שמשלב בין קטעים דוקומנטריים וקטעים עלילתיים שמתחזים לדוקומנטריים באופן כה מוצלח ואמין בחלק גדול מהזמן, שהצופים בו מתחילים לאבד כיוון לגבי הגבולות בין המציאות לבדיון. טלמור - משורר, מורה לקולנוע ובשנים האחרונות גם מנכ"ל של חברת מסחר בשוק ההון – מופיע בתפקיד עצמו בסרט, שמבוסס במידה מסוימת על סיפור אמיתי כואב, מה שמעניק לו פן אישי ואינטימי, שנעדר רוב הזמן מסרטים בז'אנר המוקומנטרי.

לא על פי הספר

הבמה       מאת: נחום מוכיח

אף שרק עכשיו מוקרן כאן סרטו הראשון באורך מלא, "אני ביאליק", יש מאחורי אביב טלמור עשייה קולנועית לא מבוטלת.
כבר ב-1996 הוא נמנה עם כותבי הסדרה "תמונות יפואיות". שנה לאחר מכן היה בין תסריטאי סדרת הצעירים "חלומות נעורים". עוד שנה חלפה והוא כתב שני פרקים גם לסדרה "כחול עמוק". בהמשך עשה עריכת קריינות לסרטים הדוקומנטריים "פראדיס, גן עדן אבוד" ו"בן חורין", וב-2004 היה חתום על עריכת התסריט של הסרט הדוקומנטרי "החלום של פנדי".
​פרט לכך, מאחוריו גם רקע אקדמי עשיר. מתחילת לימודי קולנוע ב"בית צבי", תואר ראשון במגמה לתסריטאות בחוג לקולנוע של אוניברסיטת תל-אביב, כמו גם תואר באמנות במסלול הרב-תחומי, ותואר שני בספרות.

"אני ביאליק": זכה באור מן ההפקר

הארץ         מאת: אורי קליין

סרטו של אביב טלמור משתעשע בטשטוש גבולות בין קולנוע עלילתי לתיעודי כדי להציג את סיפורו של משורר המגלה כי הוא נינו של ביאליק וכדי לקשור בין זהות פרטית ללאומית.

בעוד הקולנוע נפגש לעתים קרובות עם התיאטרון, המחול, הפרוזה, המוסיקה והציור, רק לעתים רחוקות השתמש סרט בשירה כאחד מחומרי הגלם שלו; "אני ביאליק", סרטו של אביב טלמור, ראוי למחמאות כבר על עצם העובדה שהוא עושה זאת. השירה הנכללת בסרט היא זו של חיים נחמן ביאליק ושל טלמור עצמו, משורר ומורה לספרות (כיום עובד בשוק ההון), שעמל על סרטו במשך שנים רבות. איני יודע מאין צמח הרעיון לעשיית הסרט, שזכה בפרס הקולנוע העצמאי בפסטיבל הסרטים האחרון של חיפה ומוקרן כעת בסינמטקים ברחבי הארץ (ביום רביעי יהיו שתי הקרנות שלו - ב-20:00 בסינמטק תל אביב וב-21:30 בסינמטק ירושלים). האם הוא נבט מטראומה אישית, מתסכול..."אני ביאליק", ביקורת

סינמסקוף       מאת: יאיר רוה

בבתי הקולנוע בישראל מוצגים עכשיו שלושה סרטים בעלי מאפיינים דומים. "אני ביאליק" ו"מחכים לסורקין" הם סרטים עצמאים דלי תקציב. "מחכים לסורקין" ו"עמק תפארת" הם סרטים הפונים לקהל הקיבוצים מחוץ לתל אביב. ו"עמק תפארת" ו"אני ביאליק" מוצגים שניהם בסינמטק תל אביב. בקיצור, שלושה סרטים שמתחרים ביניהם על אותו קהל (או קיבוצניקי או מנויי הסינמטק). לשלושתם אין תקציבי פרסום גדולים, אם בכלל. כלומר, ששלושתם בונים על ניסים כדי שיבוא קהל. או על כך שיגיע איש אחד, שישלח שניים, שיישלחו שלושה. וכן הלאה. אני מנסה לעקוב אחר מצבם של שלושת הסרטים האלה באתרי הזמנות הכרטיסים ורואה ששניים מהם מוצגים מול אולמות ריקים (שוב, אלה אתרים להזמנת כרטיסים מראש. יתכן ודקות לפני ההקרנה של כל אחד מהם משתרך תור עבורם מול הקופות). אבל "אני ביאליק", המוצג בסינמטק תל אביב פעמיים בשבוע בלבד,  מצליח למצוא קהל (שוב, הסתייגות: זה אולם 5, בן 60 מקומות בלבד. בשתי הקרנות בשבוע. כלומר שזה לא כמות אדירה של צופים, זעומה אפילו, אבל יודע כל מי שסרט שלו הוצג איפשהו שלמלא גם חצי מאולם בן 60 מקומות זו עבודה קשה מאוד). 

להיות נין של ביאליק

ישראל היום     מאת: מיה כהן

פתאום קם אדם בבוקר ומגלה כי הוא הנין של ביאליק. טוב, לא בדיוק, אבל כמעט. מהכמעט הזה עשה אביב טלמור (48) סרט שלם, המשלב חומרים דוקומנטריים ועלילתיים. הסרט "אני ביאליק", זוכה פרס הקולנוע העצמאי בפסטיבל חיפה 2012, יוקרן החל מהחודש הבא בפריסה ארצית בסינמטקים ברחבי הארץ.
בסרט מככב טלמור עצמו, שמקבל בירושה לירה מאביו שהתכחש לו. הוא יוצא לחפש אחר אב שלא היה לו מעולם, עולה על מידע שלפיו הוא הנין של ביאליק, המשורר הלאומי - תוצאה של רומן סודי שניהל ביאליק עם אירה יאן, ציירת עברייה. הקהילה הספרותית מזדעזעת מהטענה של טלמור, ומנהל ארכיון ביאליק יוצא נגדו למלחמת חורמה לטיהור שמו של המשורר הלאומי. לצידו של טלמור משחקים בסרט גם שחקנים מקצועיים, ובהם הדס קלדרון, עירית גדרון, מיכאל כורש ועוד. כמו כן משתתפים בתפקיד עצמם: המשורר רוני סומק, ירון לונדון ומוטי קירשנבאום. 

לחפש את ביאליק, האב האשכנזי

הארץ             מאת: יצחק לאור

סרט "אני ביאליק" הוא שילוב של שני ז'אנרים, דוקו-פנטזיה, ומוקומנטרי. הבמאי, שהוא גם גיבורו הראשי של הסרט, אביב טלמור, יוצא לגלות מדוע התכחש אליו אביו משך כל חייו, עד מותו. בדרכו הוא נפגש עם עורכי דין, עובדי מעבדת ד-נ-א, אמו, ואחיינו של האב המתכחש. אצלו הוא מגלה ציור של אירה יאן, אהובתו של ביאליק. מתברר שביאליק לא היה ערירי, ואת היורש הוליד ביאליק לציירת הירושלמית, אירה יאן, שקראה לו על שם אביו של ביאליק, יצחק יוסף, הוא-הוא סבו של אביב טלמור, ובקיצור, לא רק שטלמור מצא את אביו, אלא שאביו הוא חיים נחמן ביאליק. הדבר המשעשע ביותר בסרט הוא העיסוק המתמיד של הצופה, אין לו ברירה אחרת, במה אמת ומה אינו אמת,הדרך מלאת חתחתים.

המכשול העיקרי איננו בהעדר הוכחות פוזיטיביות לקביעת אבהות. זה די פשוט. מוציאים חתיכת רגל מהקבר, טוחנים, ומהעצם הטחונה מוציאים ד-נ-א. טלמור נתקל בקשיים משפטיים וגם במשטרה, הוא נעצר, ונחקר (בקטע היפה ביותר בסרט, המצולם במצלמה של חקירות משטרה, חוקר קורא לאביב שיר שכתב בעצמו, שיר מצוין). 

במאים ישראלים מציגים: בעקבות התקציב האבוד

קולנוען       מאת: יונת נחמני

אביב טלמור העביר 12 שנים בניסיון לשכנע את העולם שהוא הנין של ביאליק. אמנון וינר העביר 14 שנים בניסיון להתחקות אחר ממציא הישראליות. רגע אחרי שתוצרי שנות העבודה שלהם עלו למסך הגדול בפסטיבל חיפה, הם מתפנים לדבר על תהליך היצירה והמרדף אחר התקציב.שניים מהסרטים שהוקרנו השנה ב"פרינג'ידר", מסגרת הקולנוע העצמאי של פסטיבל הסרטים הבינלאומי בחיפה, הם סרטים מוקומנטריים שעוסקים בדמות של אב נעדר. עבור שני יוצריהם מדובר בסרט בכורה, לאחר שנים רבות של עיסוק קולנועי, ותהליכי היצירה של שניהם ארכו למעלה מעשור. מספיק קווים משותפים כדי לתהות מדוע לקח לאביב טלמור ואמנון וינר, הבימאים של "אני ביאליק" ו"רשימות קצמן" כל כך הרבה זמן להביא את סרטיהם למסך, ולנסות לברר אצלם איך יוצרים סרט עצמאי דל תקציב בישראל.