אני ביאליק - סינופסיס

אביב טלמור - משורר תל אביבי ומורה לספרות הנשוי באושר לנוגה - יורש לירה אחת מאביו שאותו לא פגש מעולם. זוהי תחנה ראשונה במסע חיפוש אחר דמות האב. אביב מנסה למלא את "החור" שנפער בחייו - להשלים פערים ולהבין את הסיבות לירושת הלירה - אך נתקל בראשומון. עורך הדין שלו מציע לו לערער על הצוואה ולדרוש לערוך בדיקת DNA עם אביו. אביב מפסיד במשפט הירושה.


במהלך מסע לגילוי שורשים מצד אביו, הוא מכיר בני משפחה חדשים ומגלה במפתיע שיש סיכוי לקשר דם בינו ובין המשורר הנערץ עליו - חיים נחמן ביאליק והציירת העבריה הראשונה ופילגשו הסודית - אירה יאן.


אביב מתענג על הגילוי, מתנחם בו ופועל במרץ רב כדי להוכיח שהוא אכן הנין של ביאליק. זוהי תקופה טובה בחייו שבה יחסיו עם נוגה אשתו טובים, עורך בהוצאת "דביר" מעוניין לפרסם את שיריו, מומחים שונים מתעניינים בהוכחות הנסיבתיות שהוא מציג והעניין הציבורי בו עולה.
אבל אביב אינו מסתפק בכך. הוא זקוק נואשות להכרה ממסדית בו. הוא מתעקש שיכירו בו כנין של ביאליק. הקהילה הספרותית מזדעזעת מהטענה של אביב, מומחים שונים לביאליק מתכחשים לו ומנהל ארכיון ביאליק יוצא נגדו למלחמת חורמה לטיהור שמו של המשורר הלאומי: שהיה כידוע חשוך בנים. נוגה  מרגישה שהיא מאבדת את אביב, ככל שהוא מתקדם במסע החיפושים שלו,
אביב חדור באובססיה לגילוי זהותו האישית. הוא פועל בכל המישורים ומנסה נואשות להוכיח את טענתו. הוא פורץ לארכיון ביאליק וגונב משם חומרי ארכיון. מצבו הולך ומדרדר. הוא מאבד את מקום עבודתו ואת האחיזה שלו במציאות. נוגה נכנסת ממנו להריון, מסרבת להפיל והם נפרדים. בטירופו, הוא מנתץ את קברו של ביאליק - כדי לעשות לו בדיקת DNA ולהוכיח שהוא נינו - ונזרק לכלא.

נוגה מוצאת בבית חומרי ארכיון שאביב גנב בזמנו, המוכיחים מעבר לכל ספק שלביאליק אכן היה ילד. היא מעמתת את מנהל ארכיון ביאליק עם הממצאים וכופה עליו להודות באמת: "לביאליק היה ילד לא חוקי, אבל... וזה אבל גדול".
נוגה ההרה, מבקרת את אביב בכלא ומביאה לו את השירים שלו. אביב חוזר לכתוב ומצבו הולך ומשתפר. הוא משתחרר מהכלא, מפרסם ספר שירה ומבין בסופו של דבר שעליו לבחור בנוגה אהובתו ובילד שלו.